Medya Radar

Medya Radar’a 1 Haftada 174 Haber Takıldı

Medya Radar çalışmamızın ilk haftasında mültecilerle ilgili hak ihlali içeren 174 haber radara takıldı. Haberlerin önemli bir kısmında mülteciler kriminalize edilirken, mülteciler hakkındaki önyargılar da pekiştiriliyor.

Geleneksel ve dijital medyada mülteci hakları odaklı bir perspektifin oturması, toplumsal barış için nefretsiz bir medya oluşturma amaçları ile kurduğumuz Medya ve Mülteci Hakları Derneği olarak Medya Radar çalışmasını medyada mültecilerin temsilini ve hak ihlallerini izleme, bir arada yaşam için nefretsiz bir medya oluşturmak ve medyanın araçlarını kullanarak mülteci hakları savunuculuğu yapmak için başlattık.

Yöntem olarak bir hafta boyunca dijital medyada ‘mülteci’, ‘sığınmacı’, ‘göçmen’, ‘Suriyeli’ ve ‘Afgan’ kelimeleri ile yaptığımız taramalar sonucu hak ihlali tespit ettiğimiz haberlerin tümü için içerik analizi yaptık. Tüm haberlerin arasından seçtiğimiz beş haberin detaylı söylem analizini yapıp, aslında  nasıl olması gerektiğine dair önerilerde bulunduk. Bunlarla birlikte o seçtiğimiz haberlerin sosyal medyadaki yansımalarını da rapora ekledik.

7-13 Aralık tarihlerinde sonucunda mülteciler hakkında hak ihlalinin olduğu 174 haber tespit ettik. Mültecilere yönelik nefret söylemi, ayrımcı dil, temellendirilmemiş, doğrulanmamış ve yanlış bilgi, kriminalize eden söylem, çarpıtma, abartma, mağduriyet yineleme ve yanlış görsel kullanımı içeren haberleri derledik. 

İltica Hakkı Yok Sayıldı, Suç İle İlişkilendirildi

En çok hak ihlali geçişler esnasında Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurulan mülteciler hakkında yayınlanan haberlerde yapıldı. ‘Kaçak göçmen’, ‘düzenlenen operasyon’ ve ‘yakalandı’ terimleri ile mülteciler kriminalize edilmeye çalışıldı. Haberlerde mültecilerin iltica etme yok sayılırken yapmak iltica etmeye çalışmaları suç ile ilişkilendirildi. 

Medya, Mülteciler Hakkındaki Ön Yargıları Pekiştiriyor

Anadolu Ajansı’nın 11 Aralık 2019 tarihli “İstanbul’da son 6 ayda 5 bin 949 düzensiz göçmen sınır dışı edildi” haberinde bazı mültecilerin ‘rahatsız edici’ davranışlarda bulunduğu gerekçesi ile sınır dışı edildiği ifade ediliyor ancak haberde bahsedilen ‘rahatsız edici’ davranışların neler olduğu belirtilmiyor. Altı çizilen davranışlara dair açık bir bilgi verilmemesi haberin öznesi olan mültecilere dair önyargıları ve kalıp yargıları pekiştiriyor. 

Mülteciler Hakkındaki Suçlu Algısı Güçlendiriliyor

Hak ihlallerinin sıklıkla yapıldığı bir diğer konu ise mültecilerin karıştıkları asayiş olayları ile ilgili. Örneğin 12 Aralık 2019 tarihine Sakarya Yeni Haber isimli haber sitesinde yer alan “Maskeli Bilgisayar Hırsızı Iraklı Sığınmacı Çıktı!” başlıklı haberde yakalanan şüphelinin “Iraklı” ve “sığınmacı” kimliğinin vurgulanarak başlığa taşınması, belirtilen öznelere doğrudan suç atanmasına ve genellemelere sebep olmaktadır. Hırsızlığı gerçekleştiren kişinin nereli olduğu haberin konusu ile ilgili değildir. Bu yaklaşım tüm mültecilerin suçlu ya da suça meyilli olduğuna ve toplumun huzurunu bozduğuna yönelik bir algı yaratmakta ve güçlendirmektedir.

Mülteciler ‘Kaçak Göçmen’ Olarak Tanımlandı

Haberlerde mülteciler çoğunlukla ‘kaçak göçmen’, ‘göçmen’, ‘Suriyeli’ ve ‘Afgan’ olarak adlandırılırken nadiren ‘mülteci’ ve ‘sığınmacı’ olarak tanımlandılar. Ayrıca mültecilerin ‘Saldırgan’, ‘Torbacı’, ‘Yabancı’, ‘Zanlı’, ‘Cani’ tanımlandığı da oldu.

Hak ihlali içeren haberlerin 133’ü ulusal haber sitelerinde yer alırken 41’i yerel haber sitelerinde yer aldı. Yerel haber sitelerinde hak ihlalinin en çok olduğu il uydu kentler arasında olan Denizli oldu.

Radara takılan haberlerin büyük bir kısmının konusu sınırdan geçişler ve asayiş olayları ile ilgili.  Sınırdan geçişlerle ilgili 115 haber yayınlanırken mültecilerin karıştığı asayiş olayları ile ilgili 39 haber yayınlandı. Her defasında ‘4 milyondan fazla’ olduğu vurgulanan mülteciler denizlerden geçişler ve asayiş olayları dışında haber değeri olarak görülmedi. 

Görsele tıklayarak raporumuzu ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: