Mültecilerin haber almak hakkını, düşünce ve ifade özgürlüklerine erişim için alan sağlayabilmek, toplumsal barış için nefretsiz bir medya oluşturma amaçları ile kurulan Medya ve Mülteci Hakları Derneğimiz ile hayata geçirmek istediğimiz çalışmalarımız;

· Nefretsiz Medya

Geleneksel ve dijital medyada mültecilere yönelik hak ihlalleri, nefret söylemleri ve ayrımcı uygulamalar her geçen gün artıyor. Bu alanda yapılmış akademik çalışmalar da gösteriyor ki medyanın mültecilerle ilgili yaptığı haberlerin dili, mültecilerin kamuoyunda kabulü açısından önem taşıyor. Mültecilerin medyada yer alış şekli mülteciler ile Türkiyeliler arasındaki sosyal uyuma zarar veriyor. Çalışmamızla birlikte medyada mültecilerle ilgili hak ihlalleri, nefret söylemleri ve ayrımcı uygulamalar içeren haberlerle daha etkin mücadele vererek, bu haberlerin toplumdaki etkisinin azaltmaya çalışacağız. 

· Medya Radar

Geleneksel ve dijital medyada mültecilerle ilgili çıkan haberleri izleyecek ve mültecilere yönelik hak ihlali, nefret söylemi, ayrımcı uygulama ve yanlış bilgi içeren haberleri haftalık  raporlarla kamuoyu ile paylaşacağız. Veri görselleştirme tekniklerinin de kullanılacağı raporlarda söz konusu haberlerin analizi yapılacak ve olası ve gerçekleşmiş sonuçlarına değinilecek. Haberleri, mülteci odaklı hak haberciliği terminolojisi ile düzenleyip yeniden paylaşıma sokacağız. Siz de mültecilere yönelik hak ihlalleri içerdiğini düşündüğünüz haberlerin linklerini bize yollayabilirsiniz. 

· Mülteci Odaklı Hak Haberciliği

Derneğimizin kuruluş ilkeleri arasında yer alan mülteci odaklı hak haberciliğinin önemli örneklerine de sitemizde yer vereceğiz. Derneğimizin üyelerinin, mülteci gazetecilerin ve mülteci odaklı hak haberciliği yapan Türkiyeli gazetecilerin içeriklerini (haber-video-podcast-infografik) sitemizde yayınlayacağız ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Mülteci odaklı hak haberciliğini geliştirmek için söyleşiler, paneller, çalıştaylar düzenleyeceğiz ve akademisyenler ve mülteci odaklı çalışma yapan sivil toplum kuruluşları ile birlikte gazetecilerin ve iletişim fakültesi öğrencilerinin faydalanabileceği mülteci odaklı hak haberciliği kılavuzu hazırlayacağız.

%d blogcu bunu beğendi: