Medya ve Mülteci Hakları Derneği 2019 Mayıs’ında, bir grup gazeteci, mülteci hakları aktivisti, avukat, sivil toplum çalışanı ve mülteciler tarafından kurulmuştur.

4 milyon civarında bir nüfus ile dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi konumunda olan Türkiye’nin gündemine göç 2011 yılında Suriye’de başlayan savaş ile girse de Türkiye her daim göç hareketliliğine sahne olmuştur. Mültecilerin medyadaki temsili, mülteciler hakkında ön yargı yaratırken, bir arada yaşamın önünde büyük bir engel yaratmaktadır. Buna karşın, mülteci haklarını ve hak taleplerini ele alan içerikler ise medyada sınırlı yer bulmaktadır.  Mültecilerle ilgili ayrımcılık karşıtı tutumların aktarıldığı medya içerikleri, mülteciler ile Türkiyeliler’in bir arada yaşaması açısından önem taşımaktadır.

Derneğimizin amacı mülteci haklarının ülke gündeminde daimî yer tutmasını sağlamak, geleneksel ve dijital medyada mülteci hakları odaklı bir perspektifin oturması, nefret söylemi üreten ve arttıran içeriklerin azalması için çaba sarf etmek ve mültecilerin medya ve görsel sanatların araçları ile kendilerine dair içeriği yine kendilerinin üretebilmesine zemin oluşturmaktır.

Medya ve Mülteci Hakları Derneği, geleneksel ve dijital medyayı mülteci hakları savunuculuğu için bir araç olarak kullanmayı ve aynı zamanda bu alanları mülteci hakları lehine çevirmeyi hedefler. 

%d blogcu bunu beğendi: